czwartek , 28 marzec 2024

Home » Obserwacje » Prawidłowości » Jak (szybko) sprawdzić, czy udostępniając zdjęcie na FB nie robimy z siebie głupka – instrukcja „krok po kroku”

Jak (szybko) sprawdzić, czy udostępniając zdjęcie na FB nie robimy z siebie głupka – instrukcja „krok po kroku”

22 lipca 2017 10:34 Kategoria: Prawidłowości Komentarzy: A+ / A-

Czasem widzimy na tablicach znajomych na Facebook’u posty, które wywołują powszechnie dość duże emocje. Raz są to zdjęcia polityków, innym razem fotki umęczonych psów przywiązanych do drzew, pozostawionych na niechybną śmierć. Oczywiście zdjęcie zostało zrobione „właśnie teraz, dosłownie chwilę temu”, wykonane przez znajomego- znajomego, który akurat zauważył i pstryknął fotę. Dzięki temu teraz możemy udostępnić ją dalej, a w opisie posta wyrazić swoje daleko idące wzburzenie, zażenowanie itd. 

Powyżej zdjęcie, z dwoma psami przy autostradzie, które rzekomo wykonał ktoś w Polsce kilka dni temu, od razu udostępnił, a post szturmem zdobył tablice wszystkich fanów czworonogów nad Wisłą. Nie kryli oni oburzenia, bo przecież w wakacje tak potworne zachowania mają miejsce jak co roku.

Faktycznie jednak, zdjęcie wykonano kilka miesięcy wcześniej i nie w Polsce a w Hiszpanii.

Żeby wytłumaczyć jak wykrywać fejki/ fake na Facebook’u posłużymy się świeższym przykładem – zdjęcia zrobionego rzekomo politykom platformy, podczas gdy obok trwają protesty związane z reformą Sądu Najwyższego. Jeden z takich fejkowych postów poniżej:

a link tu >>>

A teraz krótka instrukcja krok, po kroku, jak (zanim zrobimy z siebie kolejny raz naiwniaka na Facebook’u) nie powielać nieprawdziwych informacji na swojej tablicy. Jak sprawdzić, czy zdjęcie jest aktualne, czy pochodzi z innego czasu, miejsca.

Wyobraźmy sobie taką (częstą skądinąd) sytuację. Od kilku godzin, obserwujemy na FB, jak coraz to więcej znajomych udostępnia konkretny post, z treścią wywołującą kontrowersje, emocje. Zanim i my wyrazimy swój sprzeciw, po najechaniu na samo zdjęcie klikamy prawy przycisk myszy i kopiujemy adres obrazka:

Następnie wchodzimy na stronę www.tineye.com i w pole wyszukiwarki wklejamy skopiowany adres obrazka

Powinna pojawić się nam strona z wynikami. W tym przypadku wygląda ona jak niżej. Widać na niej i datę, gdy zdjęcie pierwszy raz zostało opublikowane oraz nazwę strony, która użyła go w artykule. W naszym przykładzie, zdjęcie polityków PO było wykorzystane w publikacji SE.pl – co ważne, był to rok 2014, a nie mijający tydzień.

A jeśli chcecie sobie teraz na bieżąco poćwiczyć, sprawdzić jak łatwo to działa zachęcam to poćwiczenia na żywym „fejkowym organiźmie” – post na przykładzie, które zrobiliśmy tę instrukcję możecie zobaczyć tu >>>

Więc ćwiczcie póki post nie został usunięty 😉

ps. w chwili gdy publikuję ten artykuł, fajkowy post ma 7012 udostępnień!!!

Jak (szybko) sprawdzić, czy udostępniając zdjęcie na FB nie robimy z siebie głupka – instrukcja „krok po kroku” Reviewed by on . Czasem widzimy na tablicach znajomych na Facebook'u posty, które wywołują powszechnie dość duże emocje. Raz są to zdjęcia polityków, innym razem fotki umęczonyc Czasem widzimy na tablicach znajomych na Facebook'u posty, które wywołują powszechnie dość duże emocje. Raz są to zdjęcia polityków, innym razem fotki umęczonyc Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top