Zagłębie Korposzczurów, Domaniewska, Warszawa, Mordor
Szara rzeczywistość. Zagłębie Korposzczurów, Domaniewska, Warszawa

8 – 9 rano, do Mordoru na Domaniewskiej i w jej okolicach zmierzają „korpoludki”, cześć z nich własnymi autami, cześć na własnych nogach, z przystanków tramwajowych i autobusowych. W bezimiennej masie wyróżnić można dwie grupy,  z których ta większa jest nieświadoma swojej roli, choć determinuje sukces tej mniejszej. Podkorposzczury i Nadkorposzczury

Klasyfikacja Korposzczurów, Korpoludków

Co charakterystyczne w tym i w innych „Mordorach” w całym kraju – nie ma w nich klasy średniej. Jest tylko Plebs, który (przeważnie, choć nie zawsze) dużo zarabia, ale też dużo wydaje na codzienne życie, i są Książęta, mający wpływ na życie tych pierwszych. Nie ma znaczenia kto i jak dociera do Mordoru. Książęta równie dobrze mogą przyjeżdżać metrem i tramwajem, a część plebsu drogimi autami.

Nadkorposzczur – liczy się co najmniej jedna z dwóch cech:

2. Kto ma władzę w korporacji? Ten, kogo się boją.

Nie ważne czy ma władzę formalną czy nieformalną. Ważne czy jego działalność, ma wpływ na status innych Korposzczurów. Na ich podwyżki, awanse, degradacje, zwolnienia.

2. Kto także nie jest Podkorposzczurem? Ten kto nie musi bać się nikogo – nawet tego, kogo opisuje odpowiedź na pytanie pierwsze.

Typy Korposzczurów (Korpoludków): Nadkoporposzczury, Podkorposzczury. W której grupie jesteś Ty?

Nadkorposzczur, ma świadomość tego gdzie jest i jak bardzo jest dla organizacji cenny. Bardziej organizacja potrzebuje jego, niż on jej. Bez problemu „przeskoczy” do innej bazy, jeśli ta pierwsza nie zapewni mu odpowiednich warunków (adekwatnego wynagrodzenia, satysfakcji, przywilejów).

Najlepiej być jednocześnie w obu grupach, choć komfortowe jest już bycie w co najmniej jednej  z nich. Jak dawniej na plantacjach bawełny (choć i teraz, w szwalniach Bangladeszu), tych nie bojących się i wzbudzających lek jest zdecydowanie mniej, a jednocześnie mają ogromną przewagę nad pozostałymi.

Życie po korporacji – przeczytaj także: A gdyby rzucić wszystko i założyć hodowlę alpak? 

Nadkorposzczury sypiają spokojnie. Przeważnie mają zapewnione miejsce w garażu podziemnym choć nie muszą z niego korzystać. Nie muszą wstawać pół godziny wcześniej w nadziei, że upolują miejsce do zaparkowania zanim reszta dojedzie do Mordoru. Jeśli jadą tramwajem nie ekscytują się na głos decyzjami przełożonych. Nadkorposzczur typu II, choć nie wzbudza lęku Korposzczurów, nie czują żadnego lęku przed Nadkorposzczurami typu I. Choć Nadkorposzczura typu II, nikt nie musi się obawiać, to obawy wzbudza już sam fakt, że hipotetycznie, w każdej chwili mógłby odejść.

Prelekcje? Konferencje? Przeczytaj jak wykorzystać zasadę kontrastu >>>

Podkorposzczur – charakterystyka

A co jeśli nie jesteśmy Korposzczurem ani pierwszego, ani drugiego typu? Wówczas jesteśmy Podkorposzczurem. Co charakteryzuje Podkorposzczura? Nieustanna, choć z reguły nieuświadomiona ucieczka przed pytaniami, na które odpowiedzi determinują przynależność do grupy I lub II.

Podkorposzczur ma świadomość, że organizacja może zrezygnować z jego usług, zastąpić go innym Podkorposzczurem. Ten sam Podkorposzur cały czas żyje w lęku. Żeby mniej dotkliwie odczuwać jego skutki, prowadzi często bujne życie towarzyskie, kulturalne, lub sportowe. Odurza się mądrymi książkami, sportem, filmami, używkami – co kto woli. Lub „aktywnie” wychowuje swoje dzieci – wszystko po to, by świadomość możliwości bycia zastąpionym przez kogoś innego nie doskwierała mu tak silnie na co dzień.

Jesteś produktem – wykorzystaj to ! >>>

Podkorposzczur nie zauważa upływu dni, tygodni, miesięcy, lat – nie chce zauważać. W wielkich zbiorowiskach Korposzczurów spotkać możemy osoby, które mają po kilkadziesiąt lat na karku i szanować je za lojalność, bądź współczuć im nieustannego lęku przed porzuceniem przez „matkę” – korporację. Tego typu Podkorposzczur ma dwa podtypy. Pierwszy nie wchodzi nikomu w drogę, nie rzuca się w oczy, „robi starannie to co do niego należy”. Drugi typ przeciwnie – wszędzie go pełno, na każdym kroku podkreśla swoje przywiązanie do firmy, przemilcza przy tym kwestię kredytu zaciągniętego na 35 lat.

Podkorposzczur – spryt i racjonalizacja

Typowy Podkorposzczur jest sprytny i ma do siebie dystans. To pierwsze przejawia przechytrzając system – poluje na ciepłe hot-dogi za 2,99 PLN w pobliskiej Żabce. Po co ma przepłacać za Bobby Bugera? Jest zdystansowany do siebie i swojej życiowej sytuacji – bawi go ona – polubił przecież fanpage Mordor na Domaniewskiej.

Jesteś KorpoManagerem sprzedaży? Przeczytaj Jak wydoić handlowca >>>

 

Ćwiczenia utrwalające
1. Jakie cechy ma Podkorposzczur? Podaj 2-3 osoby – przykłady ze swojego najbliższego korpootoczenia. W ramach podpowiedzi można skorzystać z lustra.
2. Podaj 2 przykłady  Nadkorposzczura.

Quo Vadis Korposzczurze? Dokąd idziemy? 

Rekomendowane artykuły