Wypróbuj opisany poniżej sposób na poprawę humoru. Możesz tylko zyskać (fot. Evan Earwicker)
Wypróbuj opisany poniżej sposób na poprawę humoru. Możesz tylko zyskać (fot. Evan Earwicker)

Bywają czasem dni gdy „wstaniemy lewą nogą” a w perspektywie następnych kilku godzin mamy np. spotkania z nowymi ludźmi i nie chcielibyśmy wypaść przed nimi na gbura. Udawanie dobrego humoru nie jest w takich sytuacjach jedyną alternatywą.

Przeczytałem o tym kiedyś w którejś z mądrych książek, co więcej wypróbowałem wielokrotnie i… – to działa! Nawet jeśli masz podły nastrój i nic nie rokuje wg Ciebie na poprawę warto spróbować, najprawdopodobniej się uda.

Potrzebujesz tylko 1-2 minut skupienia i co najmniej jednego pozytywnego zdarzenia z przeszłości.

Jak wprowadzić się w dobry nastrój i mieć dobry humor?

Pomyśl chwilę, poszukaj w pokładach swojej pamięci pozytywnych zdarzeń, które wywołały u Ciebie bardzo silne emocje. Dobrze się zastanów, to najważniejszy etap całej „sztuczki”. Powinny to być zdarzenia, które wywołały u Ciebie skrajnie pozytywną reakcję, np. płacz „z radości”, przebiegającą przez całe ciało falę ciepła, ciarki, motylki w brzuchu itp. Teraz skup się na chwilę, przypomnij sobie ten moment, to zdarzenie. Możesz to zrobić praktycznie wszędzie, nie musisz zamykać oczu. Odtwórz w pamięci to wydarzenie w ten sposób, żeby przywołało tę samą reakcję jaka zaszła w Tobie, w Twoim ciele pierwotnie. Nie chodzi o szczegółowe, chronologiczne odtworzenie faktów, a Twojej ówczesnej reakcji. Jeśli wtedy czułeś/czułaś że z radości łzy napływają Ci do oczu, musisz to poczuć i teraz . Odczuj to ponownie, ciesz się tym. Mogą to być narodziny dziecka, wygrana w totolotka, przyznanie koncesji TV Trwam, dostanie się na studia – wszystko co sprawiło Ci największą w życiu radość i związane było z wywołaniem skrajnie pozytywnych emocji w momencie gdy się „dokonywało”. Trwaj w tym wspomnieniu (reakcjach) minimum minutę.

Przeczytaj także: 10 fantazji do których ciężko się przyznać  >>>

Jeśli całe ćwiczenie przeprowadzisz poprawnie, Twój mózg zostanie przestrojony, dla niego nie liczą się w tym działaniu fakty, a emocje. To takie trochę jego oszukiwanie, bowiem racjonalnie nic pozytywnego w tym momencie się nie wydarzyło, za to emocje jakich mu dostarczyliśmy poprzez wspomnienie i odtworzenie przypisanej jemu reakcji, odczucia,  powinny spowodować zmianę nastawienia na dalszą część dnia. Te kilkadziesiąt sekund przestroją go na inny rytm co będzie miało wpływ na Twój humor.

Tyle

Dobrego dnia, powodzenia

 

Rekomendowane artykuły