niedziela , 15 Wrzesień 2019

Home » Ludzie » Osobowości » Najbardziej wpływowi blogerzy wg Kominka – znasz ich?

Najbardziej wpływowi blogerzy wg Kominka – znasz ich?

29 stycznia 2014 22:04 Kategoria: Osobowości, Wszystkie Komentarzy: A+ / A-
fot. Asif Akbar

fot. Asif Akbar

Jeśli nie, to dzięki takim właśnie rankingom ich poznasz.

Choć Kominek, poza działem marketingu Dr. Oetker Polska nie jest znany szerokiej publiczności w stopniu porównywalnym ze zmarłą niedawno Anką Mostowiak, ranking publikowany przez niego co roku odbija się coraz szerszym echem już nawet w tzw. tradycyjnych mediach.  To na jego podstawie inni tworzą później bzdurne rankingi najlepiej zarabiających blogerów, a branża reklamowa wzbogaca mediaplany dla nowych produktów o blogi.

Kominek w polskiej sieci to postać szczególna. Sam nazwał się Królem Blogerów, a że nie pojawił się dotąd kozak, który by mu zagroził i choćby zbliżył się na „kontaktową odległość”, ma on ten komfort, że nikt nie jest w stanie podważyć jego hegemonii. Byłoby to zadanie bardzo ciężkie,  gdyż nie sformułowano dotąd kryteriów oceny dla polskiej blogosfery. Co miałoby świadczyć o tym, że ktoś jest królem, a ktoś inny prawie królem lub księciem blogosfery? Liczba czytelników? Fanów na FB? Komentujących? Może spontaniczna znajomość marki? Dziwią mnie głosy krytyki, które pojawiają się po publikacji przez Kominka kolejnych rankingów. Nie da się ukryć, sam dobór blogerów do tego zestawienia jest bardzo subiektywny i wręcz osobisty – czyli jednocześnie zgodny z ideą blogowania. A Kominek to zdaje się bloger (?)

Można na siłę ubierać tego typu rankingi w kryteria, profesjonalizować, ale po co? Czy chcemy węża zjadającego własny ogon? A gdzie niezależność, subiektywizm – przewaga blogów? Ich siła opiera się właśnie na tych dwóch podstawach. Swoją drogą dziwi mnie też i cieszy zarazem fakt powstania Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów. Konsolidowanie środowisk twórczych blogerów i vlogerów doprowadzi do wzmocnienia tej grupy, dlatego trzymam za nich kciuki. Tym bardziej, że historia wkrótce zatoczy krąg. Prekursorzy blogowania, którzy teraz tworzą stowarzyszenie, wypłynęli niegdyś poniekąd na  tym, że byli alternatywą dla starych mediów. Dzięki PSBV powstanie kolejna fala, „jeszcze bardziej niezależnych blogerów” – od tych którzy utworzyli stowarzyszenie a którzy za swoją siłę postrzegać będą to, że nie chcą się stowarzyszać. I tak będzie w nieskończoność. Scenariusz jest logiczny. Osiągniesz sukces, dołączysz do stowarzyszenia, a Twoi młodsi koledzy będą mogli zbijać kapitał na tym, że są „w drugim obiegu” polskiej blogosfery. Stare media są anonimowe, coraz częściej niewiarygodne i mają problem z dostarczaniem wysokiej jakości treści, więc ich miejsce zajmują blogerzy. Ci się organizują, zrzeszają, więc po ich plecach na piedestał wchodzą następni, którzy przestawiają się jako niezależni, subiektywni i samodzielni. I jedni i drudzy są potrzebni – są potrzebni sobie. To kolejny etap rozwoju blogosfery, który właśnie się zaczyna i będzie trwał na wieki – bo jest cykliczny.

Przeczytaj także: jak unormować zachowania Polaków na Facebooku    >>>

Trochę żem odjechał z tematu… Ale wracając do głównego wątku. Kto ma robić ranking blogerów jak nie ich król? Przynajmniej do czasu gdy rządzi? Sam się mianował królem, ale tak to działa – pogratulujcie mu sprytu zamiast krytykować.

Nie wiem dlaczego niektórzy znawcy od mediów i tych tradycyjnych i tych nowoczesnych jeszcze nie zauważyli, że w blogosferze wiele etykiet pojawia się na zasadzie samospełniającego się proroctwa. Możesz być Blogiem Technologicznym nr 1, tak jak możesz być Królem Blogerów (o ile ktoś wcześniej nie obsadził tego stanowiska), możesz być też Najbardziej Opiniotwórczym Serwisem Parentingowym, albo też Blogiem o Karmieniu Piersią Nr 1 w Polsce. Czy jest jakaś inna branża, która daje takie możliwości? I to jest wielka szansa – tyle, że trzeba umieć ją wykorzystać, a nie płakać bo ktoś nas „podsiadł”.

 

Pozdrawiam –  (przyszły) Vice Król Polskiej Blogosfery

Najbardziej wpływowi blogerzy wg Kominka – znasz ich? Reviewed by on . [caption id="attachment_1088" align="aligncenter" width="567"] fot. Asif Akbar[/caption] Jeśli nie, to dzięki takim właśnie rankingom ich poznasz. Choć Kominek, [caption id="attachment_1088" align="aligncenter" width="567"] fot. Asif Akbar[/caption] Jeśli nie, to dzięki takim właśnie rankingom ich poznasz. Choć Kominek, Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top