czwartek , 25 kwiecień 2024

Home » Obserwacje » Prawidłowości » Zasada kontrastu – dla studentów, prelegentów i artystów

Zasada kontrastu – dla studentów, prelegentów i artystów

2 lutego 2014 19:00 Kategoria: Prawidłowości, Wszystkie Komentarzy: A+ / A-

Zasada kontrastu. Jak wykorzystać ją w praktyce?

Jestem pewien, że dla większości z nas zasada kontrastu jest pojęciem o którym już wcześniej słyszeliśmy. Wiedzieć nie znaczy umieć, więc ten artykuł może być szalenie przydatny dla studiującej części populacji. Także, artyści przed planowanym występem, oraz osoby przygotowujące się do wystąpienia na konferencji mogą wypaść publicznie znacznie lepiej i to praktycznie bez zwiększenia nakładów, czy zasobów koniecznych do przygotowania.

Efekt kontarstu – defnicja

Żeby nie zagłębiać się w szczegóły, a przejść szybko do praktycznych aspektów, przyjmijmy najkrótszą możliwą definicję efektu kontrastu  tj. „subiektywne zwiększenie lub zmniejszenie obserwowanych cech obiektu w zależności od porównania z wcześniej obserwowanym obiektem”.

Graficznie efekt ten można uchwycić tak.

fot. Wikipedia/Fibonacci

fot. Wikipedia/Fibonacci

Pomimo, tego że oba pomarańczowe koła mają tą samą średnicę, koło po lewej wydaje się większe – gdyż występuje w otoczeniu kół mniejszych. I odwrotnie z kołem prawym.

Niestety dla niektórych z nas, poznanie pojęcia kontrastu ograniczyło się do obejrzenia kilku podobnych przykładów w książkach lub Internecie. A jak wykorzystać to we własnych życiu? Podam trzy przykłady, które mogą być inspirujące i na pewno dadzą odnieść się do innych dziedzin aktywności ludzkiej.

Zasada kontrastu  – praktycznie użycie na studiach

Przygotowujesz się do egzaminu ustnego, czasu zastało już niewiele, na pewno w tydzień nie dasz rady nadrobić całego semestru. Co możesz zrobić poza piciem napojów energetycznych i zarywaniem nocy? Dowiedz się kto będzie zdawał w podobnym czasie, oraz jak jest przygotowany. Wytupuj osobę, która przypuszczalnie będzie przygotowana gorzej. Jeśli możesz mieć wpływ na kolejność wchodzenia na egzamin masz duże szanse na lepszą ocenę. Użyj wszelkich sposobów, by wejść po osobie przygotowanej słabiej. Rozumiesz mechanizm?;)  Egzaminator przypuszczalnie też jest człowiekiem, jest więc podatny na błędy w postrzeganiu i nieświadomy ich – tzn. czytał o tym, ale „jego to nie dotyczy”, tak jak nie oddziałuje na niego też reklama telewizyjna, taaa…

Ważna uwaga. Nie wchodź po osobie najgorzej przygotowanej, lub osobach „pyskatych”.  Nie raz widziałem sytuację, gdy prymus wchodzący po najsłabszym tracił wszystko – egzaminator jest bowiem rozjuszony widząc, że jego praca nie dała żadnych efektów, a jeszcze gorzej gdy delikwent polemizuje z oceną wpisaną do indeksu.

Zasada kontrastu dla prelegentów, podczas konferencji

Dawniej nie było takich możliwości. Dziś jest Youtube. Mając listę prelegentów konferencji na którą jesteś zaproszony odczekaj aż zostanie ustalona wstępna kolejność. Później research na Youtube. Jeśli na liście jesteś po kimś w rodzaju Jobsa, nie ważne o czym będziesz mówił – w oczach publiki polegniesz. Poszukaj na liście prelegenta, który jest młody, reprezentuje firmę o krótkim stażu na rynku, najlepiej będącą sponsorem wydarzenia. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że treść jego prezentacji nie będzie interesująca, a małe (z racji wieku) doświadczenie odciśnie piętno na całokształcie występu. Przesunięcie swojego występu załatw z organizatorami. Powodów mogą być tysiące. Ruszaj. Powodzenia.

Zasada kontrastu dla artystów z naciskiem na muzyków 

Jeśli bierzesz udział w koncercie w innymi artystami lub zespołami, najprawdopodobniej wiesz jaki poziom reprezentują. Jeśli nie jesteś gwiazdą wieczoru, to tym samym jesteś wykonawcą, który pomoże ostatniej kapeli. Część gwiazd korzysta z przywileju i „pomaga” kapelom grającym przed nimi jako support – „w trosce” o ich narządy słuchu. Powszechną praktyką jest, że obsługa akustyczna koncertu wszystkie zespoły grające przed gwiazdą nagłaśnia dużo ciszej niż gwiazdę. Dzięki temu owa gwiazda wieczoru już od pierwszych sekund występu „daje czadu” jak nikt wcześniej. Pomysłowe. Nie stroni od tego nawet Metallica, zwróć na to uwagę gdy będziesz na kolejnym Sonisphere Festival na Stadionie Narodowym.

Jeśli jednak nie jesteś gwiazdą wieczoru, a możesz wpłynąć jakoś na kolejność, nie pchaj się po kapeli, która powszechnie znana jest z doskonałego show. Możesz wypaść blado.

Niezależnie od tego w której z powyższych grup jesteś życzę Ci powodzenia i udanego występu.

Zasada kontrastu – dla studentów, prelegentów i artystów Reviewed by on . Zasada kontrastu. Jak wykorzystać ją w praktyce? Jestem pewien, że dla większości z nas zasada kontrastu jest pojęciem o którym już wcześniej słyszeliśmy. Wiedz Zasada kontrastu. Jak wykorzystać ją w praktyce? Jestem pewien, że dla większości z nas zasada kontrastu jest pojęciem o którym już wcześniej słyszeliśmy. Wiedz Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top