Lawina krytyki przetoczyła się ostatnio przez media gdy gruchnęła wieść o tym, że do Parlamentu Europejskiego zamierza kandydować Tomasz Adamek. Początkowo byłem tym zdegustowany, podobnie jak informacją, że podobne plany ma Kazimiera Szczuka. Po krótkiej refleksji życzę jednak Tomkowi powodzenia. Czy jest ryzyko, że będzie on reprezentował Polskę gorzej niż tzw. rasowi politycy? Powiedziałbym, że niewielkie, a nawet żadne.
Tomasz Adamek, znany bokser, przez wielu Polaków kochany (jak każdy polski sportowiec, ale tylko w chwili gdy odnosi sukcesy), przez wrogów w ringu nienawidzony. Zdeklarowany katolik.
Przyjrzyjmy się kto go krytykuje. Tzw. klasa polityczna. Czyli zbiór osób, którym generalnie w życiu się nie udało. Nie mogą znaleźć sobie miejsca. Nie nadają się do zarządzania czymkolwiek. Nie potrafią się dogadywać między sobą, nie potrafią zakładać sobie ambitnych celów, nie potrafią ich realizować. I to co jest w tym zawodzie najpiękniejsze i najbardziej kuszące. Niezależnie od rezultatów są wynagradzani. Celowo nie piszę że są wynagradzani za pracę, bo z pracą w wymiarze jaki znają pozostali obywatele nie ma to nic wspólnego. Może kilka przykładów
- Czy znacie pracodawcę który płaci pracownikom nawet gdy notorycznie nie spełniają warunków umowy, nie osiągają efektów?
- Czy znacie pracodawcę, który znosi powtarzające się kłamstwa i przymyka oczy na ciągłe, niespełnione obietnice poprawy?
- Czy znacie pracodawcę, który płaci nawet gdy pracownik przechodzi do konkurencji?
- Czy znacie pracodawcę, który płaci pracownikom za to, żeby kłócili się między sobą?
- Czy znacie pracodawcę, który przymyka oczy na nepotyzm?
Przeczytaj także: Tusk i Kaczyński – jak mówić, by nie powiedzieć nic >>>
Mam wrażenie, że najcięższymi zarzutami wobec Tomasza Adamka jest jego brak politycznego przygotowania. Mają rację jego krytycy. Tomasz przypuszczalnie nigdy nic nie ukradł, nie kłamie notorycznie, nie zmienia poglądów co cztery lata, wydaje pieniądze zarobione tylko przez siebie. Dajmy mu szansę na poprawę. Inni przed nim też ją mieli. Jest duża szansa że w trakcie pierwszej kadencji dorówna to standardów starszych kolegów i koleżanek- polskich polityków. Przyzwyczai się do życia na cudzy koszt, wyrobi się w zawiłej mowie, kłamstwach, obietnicach, będzie faworyzował rodzinę i znajomych gdzie się tylko da (rodzinie zresztą trzeba pomagać jak to robi premier Pawlak). Nie przekreślajmy go od początku. Dlaczego inni polscy politycy kandydujący do PE są oceniani wyżej? Są tak świetnymi managerami? Weźmy Ryszarda Kalisza, przemiłego prawnika z brzuszkiem. Nikt nie pamięta już jak kłamał w żywe oczy na temat niedyspozycji prezydenta Kwaśniewskiego w Charkowie, do czego przyznał się po latach.
Inny wytrawny „polityk” Robert Biedroń, właściwa osoba na właściwym miejscu. Nie miał tylko podstawowej wiedzy z zakresu działania instytucji państwowych. Jako świetny manager zabłysnął niegdyś także Robert Kwiatkowski. Wybudował nową siedzibę TVP, problem tylko w tym, że przekroczył znacznie zakładany budżet, ale na pomoc przyszli na szczęście fundatorzy – czyli my, Pan płaci, Pani płaci – społeczeństwo.
Nie ma sensu szukać kolejnych przykładów. Tomek w tym świetle nie nadaje się na polityka. Nie kradnie, nie kłamie, nie uprawia prywaty. W kółko tylko Bóg, Honor i Ojczyzna. Nudny jest.