Nieważne czy w pracy, czy w rodzinie, często gdy omawiamy jak rozwiązać jakiś problem, wykonać dane zadanie, kończymy zgodnie – na stwierdzeniu zawierającym słowo „trzeba”:

Trzeba pojechać na zakupy

Trzeba przygotować tabelkę

Trzeba przywieźć, zawieźć, przynieść itp.

Niby wszystko jasne, ale często tylko pozornie. W sformułowaniach ze słowem trzeba zawarta jest jedynie informacja, co powinno być zrobione. Z kontekstu wiemy, że osoby biorące udział w ustaleniach są zgodne – coś musi być wykonane. Brak natomiast drugiego czynnika decydującego o tym, czy życzenie  się spełni – czyli  KTO powinien to zrobić.

Jeśli więc nie chcesz byście spotkali się po jakimś czasie ponownie i stwierdzili, że to co trzeba było zrobić nadal nie jest zrealizowane, przejmij inicjatywę , doprowadź by ustalone były – oprócz tego, że trzeba – 3 inne rzeczy:

1. Kto powinien zadanie wykonać. Ważne, by osoba która zgodziła się na to, potwierdziła ten fakt  przy  pozostałych.

2. Co dokładnie zrobi – konkretnie, jaki będzie efekt jej działania. Tu uwaga, ustalenie powinno być  wrażone w aspekcie dokonanym czasu przyszłego, który na pewno pamiętacie z podstawówki, choć wtedy nie przypuszczaliście, że ta wiedza kiedykolwiek Wam się przyda. Otóż teraz jest ten moment. W największym uproszczeniu nie interesuje nas, że ktoś coś będzie robił, a to co wykona. Nawiązując do naszych wcześniejszych przykładów:

Pojadę na zakupy (zamiast będę jechał na zakupy – choć nie wiem czy ostatecznie pojadę)

Przygotuję tabelkę (zamiast będę robił tabelkę)

Przywiozę, zawiozę, przyniosę (zamiast będę wiózł itd.)

3. Do kiedy – jeśli tego nie ustalicie, będziecie czekać bez końca, a osoba która ma wykonać zadanie, zawsze może powiedzieć nie wiedziałem że to już na teraz.

Przeczytaj także: Siła jednego słowa, której nie jesteście świadomi, bo… >>>

Jeśli Wasze ustalenia odnośnie tego co trzeba zrobić zawrzecie w trzech powyższych punktach, możecie spać spokojnie.

Janek zrobi zakupy do piątku do godziny 20-ej.

A Wy jako zespół w pracy, w rodzinie, grupa znajomych, zamiast samego spotykania się uzyskacie coś więcej – efekt. Warto.

 

Rekomendowane artykuły