Co zrobić, gdy dziecko jest niespokojne, pobudzone, lub płacze? Jak ułatwić mu wyciszenie się przed zaśnięciem? Jak uspokoić dziecko przyzwyczajone do smoczka? Kilka tradycyjnych propozycji – i nie tylko.
Jak uspokoić dwulatka, trzylatka, dziecko czteroletnie i pięcioletnie? Tradycyjne i nowoczesne sposoby
Bywają w życiu rodzica momenty, gdy przydałoby się posiadanie czegoś na kształt czarodziejskiej różdżki, czegoś, co spowoduje, że dziecko momentalnie stanie się spokojne, przestanie płakać, a jeśli jest już wieczór, pozwoli mu wyciszyć się, uspokoi dziecko przed snem. O kilku sprawdzonych sposobach piszemy poniżej. Oprócz tradycyjnych sposobów wspomnimy te nieco bardziej współczesne, których koncepcje wydaję się mieć całkiem duże szanse na powodzenie, jak aplikacje uspokajająca dla dzieci >>>
Jak uspokoić dziecko przed snem?
W czasach gdy dzisiejsi rodzice sami byli jeszcze dziećmi, niemal bezpośrednio przed pójściem do łóżeczka w prawie każdym polskim domu odbywał się ten sam „rytuał”. O godzinie 19 w telewizji leciała wieczorynka (inaczej dobranocka). Było to dla dziecka często wydarzenie, które porządkowało cały rytm i sentencję czynności, jakie trzeba wykonać wieczorem przed pójściem spać. Sentencja taka mogła wyglądać tak: kolacja, oglądanie wieczorynki, mycie zębów, kąpiel i położenie się w łóżku, by zasnąć. Choć „bajka na dobranoc” była dla niejednego malucha wyczekiwanym cały dzień wielkim wydarzeniem, jej oglądanie nie powodowało u większości dzieci pobudzenia jak w dzisiejszych czasach granie na konsolach czy grach komputerowych. Nie są to dobre pomysły, by uspokoić i wyciszyć dziecko przed snem, tak samo, jak oglądanie bajki na tablecie, gdy dziecko może być rozpraszane i pobudzane krzykliwymi reklamami czy powiadomieniami.
Puszczanie dziecku filmu przed zaśnięciem
Oglądanie przez dziecko filmu przed zaśnięciem to jeden z popularnych sposobów na uspokojenie dziecka, problem w tym, że często nieskuteczny. Dlaczego? Bo dzisiejsze bajki dla dzieci mają inną formę, niż te z czasów, gdy o 19 w telewizorze leciała wieczorynka. Tamte bajki były „wolniejsze”, spokojniejsze, miały spokojną narrację, mniej ujęć, zmian, mniej intensywne kolory. Dzisiaj bajki mają na celu wywołanie w dziecku jak największych emocji, by dłużej przykuć jego uwagę. Ich producenci zdają sobie sprawę, że o zainteresowania dziecka „walczą” z wieloma „konkurentami”. Więc cel jest zgoła odmienny od tego, jaki my chcemy osiągnąć my, włączając dziecku bajkę przed snem.
Jak uspokoić dziecko, gdy płacze?
W teorii – i to intuicyjnie wiedzą wszyscy rodzice – najlepsze jest odwrócenie uwagi dziecka od powodu jego płaczu. Dużym błędem jest karanie dziecka np. słowne, nie mówiąc już o karach fizycznych, które w ogóle nie powinny mieć miejsca. Idealnie byłoby odwrócić uwagę dziecka jakimś ciekawym, twórczym zajęciem. Grą planszową, zabawą. Wielu rodziców decyduje się na przekazanie dziecku w takiej chwili smartfonu czy tabletu. Problem w tym, że gdy dziecko ogląda np. bajki na Youtube, tracimy kontrolę, nad tym, co zobaczy. Chodzi głównie o reklamy, którymi coraz częściej poprzecinane są filmy, a także reklamy wyskakujące na dole ekranu. Pomijamy już treści, które są sugerowane do obejrzenia, ale na podstawie tego, co wcześniej oglądał właściciel urządzenia, czyli dorosły. A tak właśnie działa YouTube…
Jak uspokoić dwulatka, jak uspokoić dwuletnie dziecko?
Często pytanie rodziców dwulatków — jaka gra dla 2 latka? O ile dotyczy ono gry, w którą gramy z dzieckiem osobiście, bez pomocy gadżetów takich jak smarfron czy teblet, to wszystko jest ok. Gorzej, gdy decydujemy się przekazać w ręce dziecka właśnie smartfon. Jaka gra będzie najlepsza dla dwulatka? Jaka gra dla trzylatka, jaka gra dla czterolatka itd.? Tu wybór jest mocno ograniczony, bo niewiele gier da się w ten sposób opracować. Jednym z nielicznych przykładów jest aplikacja, gra Bee Clever App Free (na android, dla dzieci w wieku 2-5 lat), opracowana przez zespół psychologów, pedagogów i programistów z Polski. Choć wielu rodziców jest nastawionych „anty” do urządzeń elektronicznych, to taką aplikację można potraktować jako mniejsze zło, bo nie promuje agresji, nie pobudza, nie honoruje szybkich reakcji, a wręcz odwrotnie – nagradza pomaganie innym, cierpliwość i opanowanie. Najlepszym sposobem, szczególnie w dzisiejszych czasach wydaje się poświęcenie dziecku własnego czasu, skupienie się na nim, okazaniem dziecku zainteresowania. Jeśli na to nie ma szans z powodu obowiązków rodziców, pomocna może okazać się właśnie taka aplikacja edukacyjna dla dzieci (darmowa, konkretnie ta jest na smarftony z systemem Android).
Aplikacja dla dzieci w wieku przedszkolnym
Dobra aplikacja dla małych dzieci nie tylko wypełnia dziecku czas, ale i czegoś przy okazji uczy. Im młodsze dziecko, tym trudniej, gdyż nie zna ono wystarczająco dobrze języka, nie mówiąc już nawet o umiejętności czytania. Pozostaje np. promowanie właściwych zachowań, reakcji na to, co pokazuje się na ekranie smartfona. Dynamika gry powinna być dopasowana do rozwoju dziecka, a jak pisaliśmy, celem twórców często jest pobudzenie dziecka, wywołanie emocji, a nie troska o jego edukację i kształtowanie zalążków właściwych postaw.