niedziela , 14 lipiec 2024

Home » Obserwacje » Zachowania » Jak uspokoić dziecko. Sprawdzone „tradycyjne” i nowe skuteczne sposoby

Jak uspokoić dziecko. Sprawdzone „tradycyjne” i nowe skuteczne sposoby

5 grudnia 2018 6:26 Kategoria: Zachowania Komentarzy: A+ / A-

jak uspokoić płaczące dzieckoCo zrobić, gdy dziecko jest niespokojne, pobudzone, lub płacze? Jak ułatwić mu wyciszenie się przed zaśnięciem? Jak uspokoić dziecko przyzwyczajone do smoczka? Kilka tradycyjnych propozycji – i nie tylko.

Jak uspokoić dwulatka, trzylatka, dziecko czteroletnie i pięcioletnie? Tradycyjne i nowoczesne sposoby

Bywają w życiu rodzica momenty, gdy przydałoby się posiadanie czegoś na kształt czarodziejskiej różdżki, czegoś, co spowoduje, że dziecko momentalnie stanie się spokojne, przestanie płakać, a jeśli jest już wieczór, pozwoli mu wyciszyć się, uspokoi dziecko przed snem. O kilku sprawdzonych sposobach piszemy poniżej. Oprócz tradycyjnych sposobów wspomnimy te nieco bardziej współczesne, których koncepcje wydaję się mieć całkiem duże szanse na powodzenie, jak aplikacje uspokajająca dla dzieci >>>

Jak uspokoić dziecko przed snem?

W czasach gdy dzisiejsi rodzice sami byli jeszcze dziećmi, niemal bezpośrednio przed pójściem do łóżeczka w prawie każdym polskim domu odbywał się ten sam „rytuał”. O godzinie 19 w telewizji leciała wieczorynka (inaczej dobranocka). Było to dla dziecka często wydarzenie, które porządkowało cały rytm i sentencję czynności, jakie trzeba wykonać wieczorem przed pójściem spać. Sentencja taka mogła wyglądać tak: kolacja, oglądanie wieczorynki, mycie zębów, kąpiel i położenie się w łóżku, by zasnąć. Choć „bajka na dobranoc” była dla niejednego malucha wyczekiwanym cały dzień wielkim wydarzeniem, jej oglądanie nie powodowało u większości dzieci pobudzenia jak w dzisiejszych czasach granie na konsolach czy grach komputerowych. Nie są to dobre pomysły, by uspokoić i wyciszyć dziecko przed snem, tak samo, jak oglądanie bajki na tablecie, gdy dziecko może być rozpraszane i pobudzane krzykliwymi reklamami czy powiadomieniami.

Jak uspokoić dziecko przed snem

Puszczanie dziecku filmu przed zaśnięciem

Oglądanie przez dziecko filmu przed zaśnięciem to jeden z popularnych sposobów na uspokojenie dziecka, problem w tym, że często nieskuteczny. Dlaczego? Bo dzisiejsze bajki dla dzieci mają inną formę, niż te z czasów, gdy o 19 w telewizorze leciała wieczorynka. Tamte bajki były „wolniejsze”, spokojniejsze, miały spokojną narrację, mniej ujęć, zmian, mniej intensywne kolory. Dzisiaj bajki mają na celu wywołanie w dziecku jak największych emocji, by dłużej przykuć jego uwagę. Ich producenci zdają sobie sprawę, że o zainteresowania dziecka „walczą” z wieloma „konkurentami”. Więc cel jest zgoła odmienny od tego, jaki my chcemy osiągnąć my, włączając dziecku bajkę przed snem.

Jak uspokoić dziecko, gdy płacze?

W teorii – i to intuicyjnie wiedzą wszyscy rodzice – najlepsze jest odwrócenie uwagi dziecka od powodu jego płaczu. Dużym błędem jest karanie dziecka np. słowne, nie mówiąc już o karach fizycznych, które w ogóle nie powinny mieć miejsca. Idealnie byłoby odwrócić uwagę dziecka jakimś ciekawym, twórczym zajęciem. Grą planszową, zabawą. Wielu rodziców decyduje się na przekazanie dziecku w takiej chwili smartfonu czy tabletu. Problem w tym, że gdy dziecko ogląda np. bajki na Youtube, tracimy kontrolę, nad tym, co zobaczy. Chodzi głównie o reklamy, którymi coraz częściej poprzecinane są filmy, a także reklamy wyskakujące na dole ekranu. Pomijamy już treści, które są sugerowane do obejrzenia, ale na podstawie tego, co wcześniej oglądał właściciel urządzenia, czyli dorosły. A tak właśnie działa YouTube…

jak uspokoic dziecko

Jak uspokoić dwulatka, jak uspokoić dwuletnie dziecko?

Często pytanie rodziców dwulatków — jaka gra dla 2 latka? O ile dotyczy ono gry, w którą gramy z dzieckiem osobiście, bez pomocy gadżetów takich jak smarfron czy teblet, to wszystko jest ok. Gorzej, gdy decydujemy się przekazać w ręce dziecka właśnie smartfon. Jaka gra będzie najlepsza dla dwulatka? Jaka gra dla trzylatka, jaka gra dla czterolatka itd.? Tu wybór jest mocno ograniczony, bo niewiele gier da się w ten sposób opracować. Jednym z nielicznych przykładów jest aplikacja, gra Bee Clever App Free (na android, dla dzieci w wieku 2-5 lat), opracowana przez zespół psychologów, pedagogów i programistów z Polski. Choć wielu rodziców jest nastawionych „anty” do urządzeń elektronicznych, to taką aplikację można potraktować jako mniejsze zło, bo nie promuje agresji, nie pobudza, nie honoruje szybkich reakcji, a wręcz odwrotnie – nagradza pomaganie innym, cierpliwość i opanowanie. Najlepszym sposobem, szczególnie w dzisiejszych czasach wydaje się poświęcenie dziecku własnego czasu, skupienie się na nim, okazaniem dziecku zainteresowania. Jeśli na to nie ma szans z powodu obowiązków rodziców, pomocna może okazać się właśnie taka aplikacja edukacyjna dla dzieci (darmowa, konkretnie ta jest na smarftony z systemem Android).

Aplikacja dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dobra aplikacja dla małych dzieci nie tylko wypełnia dziecku czas, ale i czegoś przy okazji uczy. Im młodsze dziecko, tym trudniej, gdyż nie zna ono wystarczająco dobrze języka, nie mówiąc już nawet o umiejętności czytania. Pozostaje np. promowanie właściwych zachowań, reakcji na to, co pokazuje się na ekranie smartfona. Dynamika gry powinna być dopasowana do rozwoju dziecka, a jak pisaliśmy, celem twórców często jest pobudzenie dziecka, wywołanie emocji, a nie troska o jego edukację i kształtowanie zalążków właściwych postaw.

Jak uspokoić dziecko. Sprawdzone „tradycyjne” i nowe skuteczne sposoby Reviewed by on . Co zrobić, gdy dziecko jest niespokojne, pobudzone, lub płacze? Jak ułatwić mu wyciszenie się przed zaśnięciem? Jak uspokoić dziecko przyzwyczajone do smoczka? Co zrobić, gdy dziecko jest niespokojne, pobudzone, lub płacze? Jak ułatwić mu wyciszenie się przed zaśnięciem? Jak uspokoić dziecko przyzwyczajone do smoczka? Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top