piątek , 20 wrzesień 2024

Home » Wszystkie » Siła jednego słowa, której nie jesteście świadomi, bo…

Siła jednego słowa, której nie jesteście świadomi, bo…

24 grudnia 2013 0:16 Kategoria: Wszystkie, Zachowania Komentarzy: A+ / A-
Jak mówić, by inni nie byli obojętni na Twoją prośbę (fot. Victor Silva)

Jak mówić, by inni nie byli obojętni na Twoją prośbę (fot. Victor Silva)

Ile razy dziennie zwracasz się do kogoś z prośbą? Czy mógłbyś…? Czy pomógłbyś mi w…, Czy mogę…  Ten niedługi wpis będzie o tym,  jak zwiększyć swoje szanse na usłyszenie Tak, proszę…

W 1978 Ellen Langer  ze współpracownikami, dzięki prostemu eksperymentowi z ksero wykazała, o ile procent wrasta prawdopodobieństwo spełnienia naszych próśb, gdy użyjemy „uzasadnienia” (cudzysłów użyty nieprzypadkowo).

Do osób stojących w kolejce do xero podchodził tester celem wbicia się bez kolejki :

Przepraszam, mam pięć kartek. Czy mogę skorzystać z ksero? Tylko 60 % oczekujących „było na tak”

Przepraszam, mam pięć kartek. Czy mogę skorzystać z ksero, ponieważ muszę zrobić kilka kopi?  Aż 93 % oczekujących na tak

Przeprasza, mam pięć kartek. Czy mogę skorzystać z ksero, ponieważ bardzo się spieszę? Podobnie – 94 % oczekujących na tak

Przyznasz – samo uzasadnienie jeśli nie bezsensowne to teoretycznie, dla czekających powinno wydawać się delikatnie mówiąc średnio przekonujące. Nikt nie lubi czekać. Dlaczego więc się zgadzali?

 

Obejrzyj także: Najbardziej spektakularne freudowskie pomyłki     >>>

 

Wnioski.  Nie ważne jakie jest uzasadnienie, ważne, że jest – powinno zadziałać. A teraz pomyśl, jak możesz wykorzystać to w codziennym życiu. W zasadzie nie ma co myśleć – zapamiętaj tylko, by prosząc kogoś o coś, dodawać po prośbie „bo” tudzież „ponieważ” – reszta jest mniej istotna.  Zacznij od dziś.

W zeszłym tygodniu na przystanek podjechał autobus po brzegi wypełniony ludźmi. Nie było gdzie wetknąć palca. Szanse na wejście były znikome. Choć na przystanku było kilka osób które początkowo zrobiły krok w kierunku drzwi, do środka autobusu weszła tylko jedna. Zapytałem: Czy mogą się Państwo przesunąć jeszcze głębiej, bo muszę odebrać dzieci z przedszkola?

Warto używać tej konstrukcji, by uzyskiwać częściej coś więcej.

Siła jednego słowa, której nie jesteście świadomi, bo… Reviewed by on . [caption id="attachment_650" align="alignnone" width="567"] Jak mówić, by inni nie byli obojętni na Twoją prośbę (fot. Victor Silva)[/caption] Ile razy dziennie [caption id="attachment_650" align="alignnone" width="567"] Jak mówić, by inni nie byli obojętni na Twoją prośbę (fot. Victor Silva)[/caption] Ile razy dziennie Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top