niedziela , 14 lipiec 2024

Home » Wszystkie » Chwała Bohaterom z szamba

Chwała Bohaterom z szamba

17 lipca 2014 17:37 Kategoria: Wszystkie, Zachowania Komentarzy: A+ / A-
Pokój ich duszom (fot. Robert Michie, freeimages.com)

Pokój ich duszom (fot. Robert Michie, freeimages.com)

Nie minęło jeszcze kilka godzin a spora część kanapowych mądrali wypowiedziała się już na temat uczestników tragedii w Karczówce pod Żaganiem.

Chciałem przytoczyć kilka cytatów z FB i wpisów pod artykułami na czołowych portalach, ale nie ma to sensu – obojetnie gdzie się nie spojrzymy prym wiodą „kanapowi specjaliści od wszystkiego”. Trzeba było to/trzeba było tamto itd. Wszyscy mądrzy.

Wróćmy na chwilę od opinii, do faktów.

Za gazeta.pl:

Pierwszy wpadł do szamba gospodarz. To on opróżniał zbiornik. W pewnym momencie zatkała się rura. Mężczyzna wyszedł sprawdzić co się stało. Odurzył go siarkowodór. Rolnik stracił przytomność i wpadł do zbiornika. Na pomoc ruszyli mu dwaj synowie i żona jednego z nich. Następnie dwóch młodych mężczyzn, którzy na terenie gospodarstwa ocieplali ścianę jednego z budynków.

Jako ostatni pomoc chciał nieść 17-letni chłopak, pracownik gospodarstwa rolnego, na terenie którego doszło do tragedii. Do szpitala trafiła kobieta, żona jednej z ofiar.

Za RMF24.pl kolejny cytat, tym razem  profesora Zbigniewa Endlera z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
(…) nawet jeżeli człowiek ma głowę ponad powierzchnią szamba, w ciągu kilku minut ulega zatruciu. Pierwsza minuta to jest oszołomienie. Traci się zdolność myślenia i koncentracji. Potem zamyka się krtań i dusimy się

Więc fakty są takie jak powyżej. Wypadek z kolei to z definicji coś, czego nie da się przewidzieć, zdarzenie losowe i nieoczekiwane. Wypadkiem było więc wpadnięcie do szamba pierwszej osoby. Jak wiemy, większość kolejnych osób była z nią w bliskich relacjach rodzinnych – więc to już nie był wypadek, a poświęcenie, czy wręcz bohaterstwo. Niezależnie od tego, jak „śmierdzący” kontekst ma to wydarzenie, jedno jest pewne – tym ludziom nie można odmówić odwagi!

Ktoś wpada do szamba – świadkowie mają na podjęcie decyzji niecałą minutę, zanim opary pozbawią ofiarę panowania nad swoim ciałem i myślami. Oczywiście polscy „kanapowi” mają masę przydatnych rad – trzeba były zamówić specjalistów od opróżniania szamb, przywiązać się liną, wezwać strażaków itd. Tylko że jest jeden problem – to był WYPADEK. Częstą przyczyną wszelakich wypadków jest alkohol, ale tu nie mamy na razie żadnych infomacji, które  zmieniałyby kontekst tego zdarzenia. Niecała minuta na podjęcie decyzji. Nikomu tego nie życzę, ale postawmy się w tej sytuacji – co robisz? Dzwonisz po staraż, czy bierzesz głęboki oddech i skaczesz, po dziecko, żonę, męża, brata …? Ja skaczę.

Chłoniesz drastyczne newsy? Rozwiąż quiz ze znajomości jednego z ostatnich >>>

Na początku czerwca świat obiegł „nie mieszczący się w głowie” news o tym, że dwie osoby straciły życie… próbując wyciągnąć z latryny wartego 300 $ smartfona. Przyczyna śmierci ta sama – jednak sytuacja inna, stawka niższa (telefon – nie życie), choć efekt niestety ten sam. To pokazuje jak groźne choć teoretycznie przewidywalne są tego typu sytuacje.

Oddajmy cześć ofiarom dzisiejszego wypadku. Nie pozwalajmy by w komentarzach „specjaliści od wszystkiego” bezcześcili ich dobre imię. Ci ludzie mieli rodziny, udowodnili że oddaliby za nie wszystko – nawet życie.

Ile razy zdarzyło Wam się powiedzieć, że skoczylibyście za kimś w ogień? Dzisiejsze ofiary nie tylko nie raz zapewne tak mówiły, ale i udowodniły że tak jest – są bohaterami i nie zapominajmy o tym.

 

Pokój Ich Duszom 

 

Chwała Bohaterom z szamba Reviewed by on . [caption id="attachment_1696" align="aligncenter" width="580"] Pokój ich duszom (fot. Robert Michie, freeimages.com)[/caption] Nie minęło jeszcze kilka godzin a [caption id="attachment_1696" align="aligncenter" width="580"] Pokój ich duszom (fot. Robert Michie, freeimages.com)[/caption] Nie minęło jeszcze kilka godzin a Rating: 0

Zostaw komentarz

scroll to top